W świecie samochodów można usłyszeć wiele skrótów oznaczających ważne rzeczy. Na przykład, często słyszy się o mpg, mph, ABS, KM i napędzie na 4 koła. Chociaż każdy z tych skrótów jest ważny, mają one swoje własne znaczenie. Tak jak TLC. Co oznacza TLC dla samochodów i dlaczego należy się tym przejmować?

W tym poradniku przyjrzymy się bliżej znaczeniu terminu TLC. Przedstawiamy również kilka praktycznych kroków, które pomogą Ci zadbać o swój samochód.

Spis treści pokaż Co oznacza troska o samochód? Jak dbać o samochód 1. Wymień olej/filtr 2. Sprawdź/wymień płyny 3. Obróć opony 4. Wymień hamulce 5. Sprawdź akumulator 6. Dbaj o czystość

Co oznacza skrót TLC dla samochodu?

Skrót TLC oznacza Tender Loving Care (Czuła i Kochająca Opieka). W świecie motoryzacji jest to termin używany do określenia konserwacji i dbałości o samochód. Przy odrobinie TLC Twój samochód jest mniej podatny na awarie, zapewnia Ci ochronę i pomaga zaoszczędzić pieniądze na kosztownych naprawach.

Przy odrobinie miłości można dłużej utrzymać samochód na drodze. To twoja własna polisa ubezpieczeniowa, chroniąca to, co kochasz.

Jak dbać o samochód

1. Wymiana oleju/filtra

Najbardziej podstawową czynnością konserwacyjną, jaką możesz wykonać, jest regularna wymiana oleju i filtra. Wymieniając olej, utrzymujesz silnik w stanie nasmarowanym i zapewniasz mu optymalną pracę. Pozostawienie starego oleju w silniku powoduje zwiększenie ilości zanieczyszczeń i prowadzi do przedwczesnego zużycia.

Częstotliwość wymiany oleju i filtra zależy od producenta i rodzaju używanego oleju. Zalecenia można znaleźć w instrukcji serwisowej samochodu. Większość producentów zgadza się jednak, że konwencjonalny olej należy wymieniać co 3000-5000 mil, natomiast olej syntetyczny zwykle wystarcza na 7500-10000 mil.

RELATED: Jak wymienić olej w samochodzie (5 prostych kroków)

2. Sprawdzanie/wymiana płynów

Olej silnikowy to tylko jeden z płynów, które należy regularnie sprawdzać i wymieniać. Należy również pamiętać o płynie chłodzącym, płynie hamulcowym, płynie przekładniowym i płynie wspomagania kierownicy. Każdy z tych płynów ma inny kolor, dzięki czemu można je łatwo zidentyfikować w razie wycieku.

W zależności od typu samochodu i zaleceń producenta, niektóre z tych płynów należy wymieniać w regularnych odstępach czasu. Istnieją jednak również takie, które należy po prostu uzupełniać w razie potrzeby. W każdym przypadku należy regularnie sprawdzać płyny, aby upewnić się, że wszystkie główne układy działają zgodnie z przeznaczeniem.

RELATED: 11 wskazówek dotyczących konserwacji samochodu (przedłużysz żywotność swojego samochodu)

3 Rotacja opon

Rotacja opon samochodowych przedłuża żywotność bieżnika i poprawia właściwości jezdne na drodze. Generalnie zaleca się wymianę opon co 6 000 do 8 000 mil. Niektóre osoby decydują się na wykonywanie tej czynności przy okazji wymiany oleju, aby było to proste.

Ponieważ opony z przodu pojazdu działają inaczej niż te z tyłu, bieżnik nie zużywa się równomiernie. Aby bieżnik zużywał się równomiernie, konieczne jest przemieszczanie go po samochodzie.

Jednak nie we wszystkich samochodach opony są obracane w tym samym kierunku. W zależności od typu samochodu można je przemieszczać w kierunku poprzecznym do tyłu, w kształcie litery X lub w kierunku poprzecznym do przodu.

RELATED: Ile kosztuje rotacja opon? (i czy warto?)

4. Wymień hamulce

Zadaniem hamulców samochodowych jest zatrzymanie pojazdu przed kolizją. Jeśli klocki hamulcowe nie zostaną wymienione przed zużyciem, czas hamowania wydłuży się, a Twoje bezpieczeństwo będzie zagrożone. Klocki hamulcowe zawierają wskaźniki zużycia, które informują, kiedy należy je wymienić, ale warto także regularnie przeprowadzać ich kontrolę.

Większość klocków hamulcowych należy wymieniać co 25 000 do 50 000 mil, natomiast żywotność wirników wynosi zazwyczaj od 30 000 do 70 000 mil. W niektórych przypadkach zużyty wirnik można wymienić na nowy, w innych zaś konieczna jest jego wymiana.

5. Sprawdzenie akumulatora

Akumulator samochodowy nie ma nieograniczonej żywotności. W rzeczywistości może on działać tylko przez około trzy do pięciu lat. Gdy akumulator samochodowy padnie, znajdziesz się w skomplikowanej sytuacji, zwłaszcza jeśli spóźnisz się do pracy. Można jednak zapobiec tej irytującej sytuacji, poświęcając akumulatorowi trochę troski.

Od czasu do czasu należy przeprowadzić kontrolę wzrokową akumulatora. Powinien być w dobrym stanie, a na złączach nie powinna pojawić się korozja. Jeśli tak jest, należy użyć roztworu sody oczyszczonej i wody, aby usunąć korozję.

Ponadto w większości sklepów z częściami samochodowymi można bezpłatnie wykonać test akumulatora, aby sprawdzić jego stan. Eksploatacja samochodu do granic możliwości i jazda w ekstremalnych temperaturach mogą mieć negatywny wpływ na akumulator. Wymień go, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki, że ma problemy z zapewnieniem mocy, której potrzebuje Twój samochód.

6. Utrzymuj go w czystości

Utrzymywanie samochodu w czystości może nie wydawać się ważne, ale ta praktyka przynosi niesamowite korzyści. Czyszcząc i woskując nadwozie, dbasz o to, by lakier wyglądał jak najlepiej. Jeśli kiedykolwiek musiałeś zlecić naprawę blacharską lub lakierniczą, wiesz, jak kosztowne może to być, więc chcesz tego uniknąć w przyszłości.

Równie ważne jest czyszczenie wnętrza samochodu. Dzięki temu samochód wygląda jak nowy, co chroni jego wartość przy odsprzedaży. Gdy nadejdzie czas sprzedaży samochodu, powinieneś być w stanie uzyskać najwyższą cenę, co pomoże Ci pozwolić sobie na kolejną jazdę, którą chcesz.

Żadne z zadań wymienionych w naszym przewodniku nie jest trudne do wykonania, a większość z nich można wykonać w domu, jeśli ma się podstawową wiedzę z zakresu mechaniki. Wygospodaruj trochę czasu na regularne dbanie o swój samochód, a inwestycja na pewno się opłaci.

Socialmedia

Warte uwagi

Gładsza jazda zaczyna się od właściwego...

Układ elektryczny Twojego pojazdu to złożony ekosystem przewodów, ładowarek i kabli. A problem w jednym obszarze może spowodować problemy w innych. "Prosimy nasze systemy ładowania o...