Jeśli chodzi o oleje silnikowe, wydaje się, że nie brakuje olejów konwencjonalnych, syntetyków i mieszanek syntetycznych do wyboru.

Co dokładnie oznaczają te litery i cyfry? Oto podział na to, czym jest każdy z nich i jak można znaleźć odpowiedni dla swojego silnika?

plyn

Według Valvoline, kody olejów mogą pomóc w wyborze odpowiedniego płynu dla Twojego pojazdu. Litera "W" oznacza zimę; liczba poprzedzająca literę "W" odnosi się do lepkości w niskich temperaturach.

Im niższa liczba, tym mniejsza lepkość oleju w niskich temperaturach. Olej silnikowy 5W- lepiej przepływa w niskich temperaturach niż olej 15W- w tych samych warunkach.

Liczby po "W" odnoszą się do lepkości oleju w gorących temperaturach. Im wyższa liczba, tym gęstszy jest olej w określonej temperaturze.

Szczegółowe zalecenia dotyczące warunków jazdy można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Możesz też poprosić doradcę serwisowego o pomoc w wyborze odpowiedniego produktu.

Poniżej producenci oleju przedstawiają kilka wskazówek dotyczących konserwacji oleju i korzyści płynących ze stosowania oleju o lepszej formule.

  • Sprawdź w instrukcji obsługi pojazdu, jaki typ oleju jest właściwy. Znajdzie się tam informacja o zalecanej klasie oleju i porady, jak często należy go wymieniać.
  • Wybierz olej, który jest przeznaczony do Twojego silnika. Niektóre oleje są specjalnie opracowane dla silników o wysokich osiągach, podczas gdy inne są najlepsze dla silników, które dużo jeżdżą po mieście.
  • W przypadku starszych pojazdów korzystne może być stosowanie oleju o wysokim przebiegu. Olej przeznaczony do silników o dużym przebiegu ma większą lepkość, czyli gęstość, niż olej konwencjonalny. Gęstszy płyn kompensuje zużycie silnika. Na przykład, starsze pojazdy mają więcej miejsca między łożyskami.
  • Rutynowa konserwacja. Regularna wymiana oleju może pomóc wycisnąć z silnika każdą milę. Jest to niedrogi sposób na utrzymanie pojazdu w najwyższej sprawności.
  • Olej syntetyczny pochodzi od oleju konwencjonalnego. Podstawą oleju syntetycznego jest ropa naftowa, która jest destylowana i rafinowana przed dodaniem specjalnie opracowanych związków chemicznych.
  • Olej syntetyczny paruje wolniej niż olej konwencjonalny i jest odporny na rozkład termiczny, tworzenie się osadów w silniku i utlenianie - kiedy tlen zanieczyszcza olej, co może pogorszyć jego jakość, a nawet spowodować zjełczenie.

Socialmedia

Warte uwagi

Co oznacza obecność mlecznego oleju na bagnecie?

Jeśli często sprawdzasz poziom oleju, masz większe szanse na wczesne wykrycie problemów, zanim staną się one zbyt poważne. Jednym z takich przypadków może być wykrycie mlecznobiałej...