Jedziesz drogą i zapala się kontrolka Check Engine. Co teraz? Jeśli przeprowadzisz skanowanie za pomocą urządzenia OBDII, być może pojawi się kod P1000, który może pomóc w ustaleniu przyczyny problemu.

W tym poradniku ocenimy, co oznacza kod P1000. Omawiamy także jego przyczyny, oceniamy objawy i przedstawiamy sposoby rozwiązania problemu.

Spis treści pokaż Definicja kodu Co oznacza kod P1000? Objawy kodu usterki P1000 Przyczyny powstawania kodu P1000 Jak poważny jest kod P1000? Jakie naprawy mogą naprawić kod P1000? Najczęstsze błędy w diagnostyce kodu P1000 Jak zdiagnozować kod usterki P1000 Szacunkowy koszt naprawy Wskazówki dla mechaników dotyczące kodu P1000

Definicja kodu

 • P1000 (Ford) - nieukończone testowanie monitora OBDII
 • P1000 (KIA) - diagnoza systemu niekompletna
 • P1000 (Jaguar) - nieukończony test gotowości systemu
 • P1000 (Mazda) - usterka cyklu jazdy OBDII
 • P1000 (Land Rover) - pamięć modułu sterowania silnikiem (ECM) skasowana - brak zapisanych kodów.

Co oznacza kod P1000?

Kod P1000 jest specyficzny dla danego producenta, ale oznacza to samo we wszystkich pojazdach. W przypadku pojazdów marki Ford i Jaguar nie zakończono testów monitora OBDII. Mazda twierdzi, że jest to usterka cyklu jazdy OBDII. W przypadku każdego modelu kod oznacza, że system nie był w stanie przeprowadzić pełnej diagnostyki.

Kod usterki P1000 wskazuje, że pokładowy system diagnostyczny nie jest w stanie wykonać standardowych czynności sprawdzających gotowość do pracy. Kontrole te są przeprowadzane przed uruchomieniem pojazdu w celu ustalenia, czy występują jakieś usterki. Jeśli usterki są aktywne, są one zapisywane w systemie i jednocześnie zapala się kontrolka Check Engine, aby ostrzec użytkownika.

Lampka P1000 pojawia się, gdy nie występuje normalna usterka. Oznacza to po prostu, że system nie był w stanie określić, czy wystąpiły usterki, ponieważ nie wykonano kontroli.

Objawy kodu usterki P1000

W przeważającej większości przypadków kod usterki P1000 nie daje żadnych innych objawów. Jest on bezobjawowy, poza zapaleniem się kontrolki Check Engine. O ile nie występują inne problemy z samochodem, nie powinno się zauważyć innych objawów.

Poniżej znajduje się lista objawów, które mogą wystąpić:

 • Lampka kontrolna silnika (Check Engine Light)
 • Inne zapisane kody, w zależności od tego, czy występują inne problemy.

Przyczyny kodu P1000

Nie ma wielu możliwych przyczyn pojawienia się kodu P1000. W wielu przypadkach chodzi po prostu o rozłączenie lub skasowanie kodów przed ich usunięciem.

Oto najczęstsze przyczyny:

 • Odłączono akumulator
 • Odłączenie modułu PCM (Powertrain Control Module).
 • Awaria monitora OBDII nastąpiła przed zakończeniem cyklu jazdy
 • DTCs zostały skasowane przed usunięciem kodów.

Jak poważny jest kod P1000?

Niski - jest mało prawdopodobne, że wystąpią jakiekolwiek problemy, jeśli jest to jedyny kod, który został ustawiony. W rzeczywistości może on ustąpić samoczynnie przy następnej kontroli systemu. Jeśli kod nie zniknie sam, należy zlecić sprawdzenie systemu.

Jeśli występują inne kody usterek, powinny one pomóc w określeniu problemu i jego powagi. Należy sprawdzić pojazd, zanim pojawią się większe problemy.

Jakie naprawy mogą naprawić kod P1000?

Jest mało prawdopodobne, aby naprawa kodu P1000 wymagała jakichkolwiek działań. Powinien on sam się wyłączyć po następnym przejściu przez kontrolę diagnostyczną pojazdu.

Warto jednak rozważyć kilka sposobów naprawy:

 • Przeprowadź cykl jazdy, aby kod się wyłączył
 • Jeśli są obecne inne kody, napraw je.

Najczęstsze błędy diagnostyki P1000

Ponieważ jest to kod specyficzny dla producenta, należy zapoznać się z procedurami i wskazówkami dotyczącymi danej marki. Czynności wykonywane w celu wyłączenia lampki mogą być inne w przypadku Forda i Jaguara. Czynności te można znaleźć w instrukcji serwisowej samochodu.

Ponadto ważne jest ustalenie, czy występują inne kody. Jeśli tak, należy je usunąć przed próbą skasowania tego kodu.

Jak zdiagnozować kod usterki P1000

Profesjonalni mechanicy wykonają kilka prostych czynności, aby usunąć kod usterki P1000. Nie wymaga to wiele czasu ani wysiłku.

Oto kroki, które należy wykonać:

 1. Za pomocą skanera kodów należy pobrać i odczytać dane z zamrożonej ramki, aby sprawdzić, czy nie występują inne problemy.
 2. Jeśli występują inne kody, należy je najpierw usunąć.
 3. Wyczyść pozostałe kody i rozpocznij cykl jazdy, zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. W przypadku niektórych pojazdów marki Ford cykl jazdy obejmuje uruchomienie samochodu, pracę silnika na biegu jałowym przez kilka minut i jazdę przez określony czas. Będziesz musiał utrzymać określoną prędkość przez określony czas, więc postępuj zgodnie z podanymi Ci instrukcjami.
 4. Jeśli kod zniknie, nie trzeba nic więcej robić. Jeśli kod pozostanie, być może trzeba będzie przeprowadzić zaawansowaną diagnostykę.

Szacunkowy koszt naprawy

Aby naprawić kod usterki P1000, nie trzeba wydawać żadnych pieniędzy, chyba że potrzebna jest pomoc profesjonalnego warsztatu. W większości przypadków kod można usunąć, po prostu uruchamiając pojazd w cyklu jazdy.

Nie wiąże się to z żadnymi kosztami, ale zajmuje trochę czasu. Należy również zapoznać się z procedurą cyklu jazdy odpowiednią dla danego typu pojazdu.

Porady mechaników dotyczące kodu P1000

Istnieje kilka kodów, które mogą być wyświetlane razem z kodem P1000. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z nich należy dokonać odpowiedniej naprawy, a kod P1000 powinien sam zniknąć.

 • P0171 - System zbyt ubogi w paliwo (Bank 1)
 • P0174 - System zbyt ubogi w paliwo (Bank 2)
 • P1001 - Brak możliwości zakończenia procedury KOER (KOER), KOER przerwany
 • P1101 - czujnik masowego przepływu powietrza (MAF) poza zakresem autotestu
 • P1299 - Aktywne zabezpieczenie przed nadmierną temperaturą głowicy cylindra
 • P1405 - Przewód czujnika sprzężenia zwrotnego różnicy ciśnień u góry wyłączony lub zatkany
 • P1639 - Blok identyfikacyjny pojazdu uszkodzony lub niezaprogramowany

Socialmedia

Warte uwagi

Co oznacza obecność mlecznego oleju na bagnecie?

Jeśli często sprawdzasz poziom oleju, masz większe szanse na wczesne wykrycie problemów, zanim staną się one zbyt poważne. Jednym z takich przypadków może być wykrycie mlecznobiałej...