Konserwacja opon ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Jedną z czynności konserwacyjnych, które należy wykonywać regularnie, jest rotacja opon. Wiele osób zastanawia się jednak, ile kosztuje taka operacja.

W tym przewodniku omówimy cenę rotacji opon. Omawiamy także powody, dla których warto zmieniać opony i czy jest to czynność, którą można wykonać samodzielnie. Na koniec sprawdzamy, jak opona zapasowa może wpłynąć na sposób rotacji pozostałych.

Spis treści show Koszt rotacji opon Co to jest rotacja opon? Oznaki, że konieczna jest rotacja opon 1. Nierównomierne zużycie 2. Wibracje 3. Utrata ciśnienia Kiedy należy przeprowadzić rotację opon? Czy warto zmieniać opony? Czy konieczna jest rotacja opon zapasowych?

Koszt rotacji opon

Średni koszt rotacji opon powinien wynosić mniej niż 50 dolarów. Koszt będzie jednak zależał od miejsca, w którym będzie wykonywana usługa i od tego, czy w tym samym czasie będą wykonywane inne prace. W niektórych przypadkach można połączyć tę usługę z innymi przeglądami, takimi jak wymiana oleju.

Niektóre warsztaty oferują także bezpłatną usługę rotacji opon, jeśli zostały one tam zakupione. Sklepy z oponami sprzedają także pakiety, które obejmują dożywotnią rotację opon w każdym komplecie.

Jeśli jednak masz zdolności mechaniczne, prawdopodobnie możesz samodzielnie przeprowadzić rotację opon w domu. Wystarczy solidny podnośnik samochodowy, podstawki i klucz do kół.

Co to jest rotacja opon?

Podczas rotacji opon każda z nich jest zdejmowana i umieszczana w innym miejscu w samochodzie. Podczas jazdy na cztery opony działają różne siły. W miarę zwiększania mocy, hamowania i skręcania pojazdu każda opona jest poddawana innemu naciskowi.

Opony należy obracać, aby bieżnik zużywał się równomiernie, mimo że znajdują się one w różnych miejscach. Dzięki równomiernemu zużyciu bieżnika wydłuża się okres eksploatacji opon.

Istnieją różne metody rotacji opon. W pojazdach z oponami kierunkowymi o tym samym rozmiarze przednie opony są przesuwane do tyłu, a tylne do przodu. Jednak pojazdy z napędem na tylne lub cztery koła wymagają innego schematu. Podczas gdy opony tylne przesuwają się do przodu, opony przednie przesuwają się do tyłu w poprzek. Istnieją również metody uwzględniania opony zapasowej podczas rotacji.

Oznaki, że konieczna jest rotacja opon

1. Nierównomierne zużycie

Najbardziej oczywisty znak, że konieczna jest rotacja opon, pojawia się, gdy bieżnik zużywa się w różny sposób. Ponieważ nacisk jest wywierany w różny sposób, zużycie będzie przebiegać nierównomiernie.

Jeżeli opony zostaną poddane rotacji, zanim zaczną się nadmiernie zużywać, można wydłużyć ich żywotność. Jeśli jednak będziesz czekać, aż zużycie będzie zbyt duże, może być konieczna wymiana niektórych opon.

2. Wibracje

Jadąc po gładkiej drodze, nie powinieneś odczuwać nadmiernych wibracji. Jeśli tak jest, problem może wynikać z nierównomiernego zużycia opon.

W wielu przypadkach nierównomierne zużycie opon jest najbardziej zauważalne przy prędkości powyżej 40 km/h. Wibracje mogą być jednak powodowane przez inne problemy. Możliwe też, że pojazd wymaga regulacji geometrii kół lub awarii uległy elementy zawieszenia.

3. Utrata ciśnienia

Jeśli opona została niedawno przebita, mogło dojść do utraty ciśnienia powietrza. Jazda na oponach bez odpowiedniego ciśnienia może również prowadzić do nierównomiernego zużycia opon.

Jeśli zużycie nie jest zbyt duże, można je skorygować, obracając opony. Najpierw jednak należy rozwiązać problem, który powoduje utratę ciśnienia w oponach. W przeciwnym razie można znaleźć się w tej samej sytuacji.

Kiedy należy wykonać rotację opon?

Istnieją różne wytyczne co do tego, kiedy należy przeprowadzić rotację opon. Ogólnie rzecz biorąc, większość producentów zgadza się, że powinno to nastąpić między 5 000 a 8 000 mil. Zawsze jednak najlepiej potwierdzić to z producentem opon.

W niektórych przypadkach rotacja opon nie jest w ogóle możliwa, np. gdy z przodu i z tyłu jeździ się na oponach w różnych rozmiarach.

Czy warto zmieniać opony?

Jeśli rotacja opon jest możliwa, nie warto przedłużać tej ważnej usługi. Rotacja opon powinna kosztować mniej niż 50 dolarów, ale korzyści z niej płynące są bezcenne. Regularna rotacja opon przedłuża ich żywotność, dzięki czemu nie trzeba często kupować nowych opon. Kto ostatnio kupował nowe opony, wie, że może to być bardzo kosztowne.

Ponadto rotacja opon nie trwa długo, więc nie tracisz dużo czasu na jej przeprowadzenie. W niektórych przypadkach, aby zaoszczędzić jeszcze więcej czasu, można połączyć tę usługę z innymi wykonywanymi już czynnościami serwisowymi.

Czy rotacja opony zapasowej jest wymagana?

Jeśli Twój samochód ma oponę zapasową, możesz się zastanawiać, jak to się ma do jej rotacji. W niektórych przypadkach sensowne jest uwzględnienie opony zapasowej podczas rotacji. Należy to robić tylko wtedy, gdy opona zapasowa ma taki sam rozmiar i takie same możliwości jak pozostałe opony.

Jeżeli opona zapasowa ma oznaczenie "T" na ścianie bocznej, oznacza to, że jest przeznaczona tylko do tymczasowego użytku. Nie należy zakładać tej opony na koła do regularnego użytku. Takie opony zapasowe są mniejsze niż zwykłe opony i nazywane są pączkami. Z takiej opony zapasowej można korzystać tylko w sytuacjach awaryjnych, gdy trzeba pojechać do najbliższego warsztatu.

Wiele osób wybiera mniejszą oponę zapasową, ponieważ jest ona kompaktowa i zajmuje mniej miejsca. Jest też lżejszy, co jest ważne, jeżeli chcesz uzyskać maksymalną przestrzeń i możliwości swojego samochodu. Jeśli jednak w samochodzie znajduje się pełnowymiarowa opona zapasowa, można ją zamontować w trybie rotacyjnym. Opona musi być zdolna do przenoszenia takiego samego obciążenia i mieć taki sam indeks prędkości. Musi też mieć ten sam rozmiar. Dzięki rotacji opony zapasowej wszystkie pięć opon będzie działać dłużej, co zmniejszy częstotliwość zakupu nowych opon.

Socialmedia

Warte uwagi

Sześć powodów, dla których Twój samochód...

Układ elektryczny Twojego pojazdu to złożony ekosystem przewodów, ładowarek i kabli. A problem w jednym obszarze może spowodować problemy w innych. "Prosimy nasze systemy ładowania o...