Śliskie drogi sprawiają, że jesienna jazda jest szczególnie niebezpieczna. Olej i brud nagromadzony w ciągu letnich miesięcy stwarzają niebezpieczne warunki, zwłaszcza wczesną jesienią.

Warunki te są jeszcze bardziej niebezpieczne, jeśli opony Twojego pojazdu wykazują oznaki zużycia. Jak wybrać odpowiednie bieżniki, aby móc poruszać się po zimowych drogach?

"Istnieje niezliczona ilość odmian opon, ponieważ ich komponenty są udoskonalane. Zależy to od przeznaczenia każdego produktu" - mówi Jim Davis, rzecznik prasowy The Goodyear Tire & Rubber Co.

Davis zaleca, aby kierowcy wybierali produkty, które pasują do ich stylu jazdy. Kolejnym ważnym czynnikiem są warunki pogodowe.

Kierowcy mieszkający w mroźnych regionach mogą zdecydować się na opony zimowe, zaprojektowane tak, aby zapewnić przyczepność na zaśnieżonych drogach dzięki gumie, która pozostaje nieco elastyczna w ujemnych temperaturach.

Opony "na każdą pogodę" zapewniają płynną jazdę, a ich bieżniki są zaprojektowane tak, aby odprowadzać wodę. Bieżnik opon na każdą pogodę ma większą trwałość niż miękkie mieszanki gumowe stosowane w oponach zimowych.

Bieżnik opony często posiada "lamelki", czyli małe szczeliny, które poprawiają trakcję i prowadzenie.

"Konstrukcja bieżnika ma ogromny wpływ na zachowanie się pojazdu w różnych warunkach" - mówi Davis. "Na przykład, zwiększenie ilości gumy dotykającej drogi może pomóc w określeniu poziomu przyczepności, jaką zapewniają opony. Dodatkowo, wzory bieżników i mieszanki gumy mogą wpływać na oszczędność paliwa".

Davis zaoferował następujące rady dla kierowców poszukujących właściwej opony, która będzie dostosowana do ich specyficznego środowiska i nawyków jazdy:

Mieszkasz i jeździsz w krainie śniegu? Szukaj opon z bieżnikiem zaprojektowanym specjalnie po to, aby pozostał elastyczny w niskich temperaturach. Wykorzystują one miękki bieżnik z rowkami, które poprawiają przyczepność na oblodzonych lub zaśnieżonych drogach.

Mieszkasz w łagodnym klimacie? Klasyczne opony "na każdą pogodę" zapewniają długą żywotność i osiągi w umiarkowanym klimacie. Są one zaprojektowane z twardszej mieszanki gumy, która zapewnia długą żywotność, oraz z rowkami, które pomagają odprowadzać deszcz z dala od opon. Nie są one przeznaczone do jazdy po śniegu, a mieszanka gumowa twardnieje w ujemnych temperaturach.

W jaki sposób można uzyskać największą oszczędność paliwa dzięki oponom? Konstrukcja bieżnika opony ma wpływ na przebieg na galon. W przypadku samochodów osobowych, opony paliwooszczędne mogą zwiększyć oszczędność paliwa o 5% lub więcej. W tego typu oponach zazwyczaj stosuje się twardsze mieszanki gumowe. Z kolei w oponach zimowych i letnich oponach sportowych stosuje się miękkie mieszanki gumowe, które zwiększają tarcie o nawierzchnię drogi.

Szukasz najlepszej przyczepności i szybkości reakcji opony? Kierowcy samochodów o wysokich osiągach lub sportowych powinni rozważyć opony z mieszanką bieżnika inspirowaną wyścigami i innowacyjnymi wzorami bieżnika, które są wystarczająco dobre, aby wytrzymać cały dzień na torze. Opony te nie są przeznaczone do jazdy po mieście lub autostradzie.

Czy sprawdzałeś ostatnio ciśnienie w oponach? Niezależnie od tego, jakim pojazdem się jeździ - od ciężarówki do pracy po egzotyczny samochód sportowy - prawidłowe ciśnienie w oponach ma ogromny wpływ na wszystkie opony. Bez względu na to, ile wydasz na bieżnik, nie będzie on działał tak dobrze i nie wytrzyma tak długo, jeśli nie będzie odpowiednio napompowany.

Opony z właściwym ciśnieniem powietrza poprawiają właściwości jezdne, są trwalsze i zapewniają większą oszczędność paliwa.

Socialmedia

Warte uwagi

CleanTech

CleanTech wytwarza kosmetyki oraz dodatki do samochodów najwyższej jakości, którą gwarantuje wysoka wiedza założycieli oraz pasja osób je tworzących. Na ekipę CleanTech Company...