Samochodowy układ klimatyzacji może zadecydować o tym, czy będziemy jeździć latem, czy nie. Bez odpowiedniego chłodzenia kabina staje się wręcz nie do zniesienia. Układ klimatyzacji składa się z wielu ważnych elementów, ale wentylator skraplacza jest jednym z tych, które łatwo mogą ulec awarii.
Przyjrzymy się objawom awarii wentylatora skraplacza klimatyzacji samochodowej i omówimy jego znaczenie, abyś mógł cieszyć się bardziej komfortową jazdą latem. Przyjrzyjmy się najczęstszym objawom, których należy szukać:
Najczęstszym objawem niesprawnego wentylatora skraplacza AC jest gorąca kabina i niedziałająca klimatyzacja. Można również zauważyć takie objawy, jak zapach spalenizny w komorze silnika lub lampki ostrzegawcze na desce rozdzielczej.
Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista najczęstszych objawów nieprawidłowego działania wentylatora skraplacza klimatyzacji:
Spis treści Pokaż Objawy nieprawidłowego działania wentylatora skraplacza klimatyzacji samochodowej 1. Letnie powietrze 2. Zapach spalenizny 3. Wyciek czynnika chłodniczego 4. Przegrzanie podczas pracy na biegu jałowym 5. Lampka ostrzegawcza Lokalizacja wentylatora skraplacza AC w samochodzie Funkcja wentylatora skraplacza AC Koszt wymiany wentylatora skraplacza ACZły wentylator skraplacza AC samochodu Objawy
1. Letnie powietrze
Gdy wentylator skraplacza AC zaczyna szwankować, jest to pierwszy symptom. Włączasz klimatyzację i jedyne, co Cię spotyka, to letnie powietrze wiejące Ci w twarz.
Problemem może być wentylator skraplacza AC, ale mogą nim być również inne kwestie. Na przykład, gdy poziom czynnika chłodniczego jest niski, powietrze wydostające się z układu również będzie ciepłe.
RELATED: 9 powodów, dla których klimatyzacja samochodowa nie wydmuchuje zimnego powietrza
2. Zapach spalenizny
Samochód musi uwolnić gorące powietrze, które gromadzi się w układzie. Gdy nie jest to możliwe, wewnętrzna temperatura części układu klimatyzacji staje się tak wysoka, że zaczynają się one palić i wydzielać nieprzyjemny zapach. Zapach spalenizny jest wyczuwalny po włączeniu układu klimatyzacji.
W przypadku wyczucia zapachu spalenizny należy natychmiast wyłączyć klimatyzację. W przeciwnym razie może się okazać, że trzeba będzie wymienić wiele części, a nie tylko wentylator.
3. Wyciek czynnika chłodniczego
Skraplacz układu klimatyzacji jest odpowiedzialny za przechowywanie czynnika chłodniczego, który jest pod ciśnieniem. Jeśli wentylator nie chłodzi skraplacza, ciśnienie i ciepło stają się znacznie wyższe, co naraża skraplacz na uszkodzenie.
Do wycieków dochodzi, gdy zawiodą uszczelki lub gdy pękną przewody. To, co może okazać się zwykłą wymianą wentylatora, może wymagać kompletnego remontu układu klimatyzacji.
4. Przegrzanie na biegu jałowym
Dodatkowo, gdy układ klimatyzacji nie może rozprowadzić schłodzonego czynnika chłodniczego w układzie, zaczyna się w nim gromadzić ciepło. W niektórych rzadkich przypadkach problem ten może być widoczny w postaci pary wydobywającej się z chłodnicy, ale w większości przypadków nie występują żadne objawy.
Po wznowieniu ruchu przegrzanie powinno ustąpić, ponieważ przepływ powietrza staje się zauważalny, ale przegrzanie może spowodować poważne uszkodzenia.
Chłodnica często korzysta z tego samego wentylatora, co układ klimatyzacji, więc jeśli ten wentylator nie działa, również można zauważyć przegrzewający się silnik.
5. Lampka ostrzegawcza
Większość starszych pojazdów nie jest wyposażona w czujniki ostrzegające o problemie z klimatyzacją, ale nowsze samochody mają czujniki niemal wszystkiego.
Jeśli wystąpi problem z układem klimatyzacji, na desce rozdzielczej może pojawić się lampka ostrzegawcza. Sprawdź w instrukcji obsługi pojazdu, jakie lampki sygnalizacyjne zawiera Twój samochód.
Lokalizacja wentylatora skraplacza klimatyzacji samochodowej
Wentylator skraplacza klimatyzacji samochodowej znajduje się pod maską samochodu, z przodu pojazdu. W większości przypadków występują dwa zespoły wentylatorów. Jeden z nich znajduje się na chłodnicy, a drugi na skraplaczu. Aby je rozróżnić, należy skorzystać z instrukcji serwisowej samochodu. Jednak w wielu samochodach ten sam wentylator jest używany zarówno w chłodnicy, jak i w skraplaczu.
Gdy klimatyzacja jest włączona, powinien pracować wentylator skraplacza. Po uruchomieniu silnika wentylator powinien się obracać wraz z systemem klimatyzacji. Jeśli tak nie jest, należy go wymienić.
Działanie wentylatora skraplacza układu klimatyzacji
Układ klimatyzacji działa na zasadzie wymiany ciepła i opiera się na gradientach ciśnienia. Samochody wykorzystują czynnik chłodniczy, który jest przekształcany z cieczy w gaz i z powrotem w zamkniętym układzie. Aby układ ten działał prawidłowo, nie może być w nim żadnych nieszczelności, a wszystkie elementy muszą działać zgodnie z przeznaczeniem.
Sprężarka klimatyzacji jest napędzana przez wał korbowy samochodu. Jest ona odpowiedzialna za sprężanie czynnika chłodniczego. W tym momencie w układzie klimatyzacji następuje przejście od niskiego do wysokiego ciśnienia.
Z tego miejsca czynnik chłodniczy pod wysokim ciśnieniem przechodzi do skraplacza, który działa jak mała chłodnica. Ciepło jest usuwane za pomocą wentylatora skraplacza. Po usunięciu ciepła gaz skrapla się z powrotem do postaci cieczy. Dlatego skraplacz i wentylator są elementami krytycznymi, jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła z układu klimatyzacji.
Gdy wentylator skraplacza nie może wykonać swojej pracy, ciśnienie nie jest usuwane i gaz nadal przepływa przez układ, podczas gdy powinien być skroplony. Ten czynnik chłodniczy będzie przenikał do osuszacza/akumulatora i zaworu rozprężnego lub rurki kryzy przy wyższym ciśnieniu niż powinien.
Koszt wymiany wentylatora skraplacza AC
Średni koszt wymiany wentylatora skraplacza AC wynosi od 300 do 425 dolarów. Części zamienne kosztują od 245 do 330 USD, natomiast robocizna może wynieść od 55 do 200 USD, w zależności od marki i modelu.
Wentylator chłodzący skraplacza jest dostarczany jako kompletny zespół, zawierający silnik, obudowę i łopatki. Nie ma sensu wymieniać tylko jednej części urządzenia.
Jednak uszkodzony wentylator skraplacza AC można łatwo zdiagnozować w niewłaściwy sposób. Ponieważ z układu wydmuchiwane jest ciepłe powietrze, wielu techników dodaje czynnika chłodniczego, myśląc, że w układzie jest go za mało, ale to tylko dodatkowo komplikuje sytuację. Ponadto wymienia się przekaźnik silnika lub moduł sterujący wentylatora, ponieważ wentylator nie pracuje, ale to również może być błąd.